fbpx

Chuť žiť

 

Bodyshaming – čo to je a ako sa mu brániť?

chut-zit

“Body shaming je jedna z tých úplne zbytočných, až vyslovene krutých vecí, ktoré ľudia robia a pritom by vôbec nemuseli. Je to forma šikany, kedy ľudia ponižujú druhých vyslovením kritických komentárov zameraných na vzhľad, prípadne hmotnosť človeka. Body shaming však nie je len ponižujúci. Necitlivé komentáre môžu závažne podkopať sebavedomie, dokonca viesť k rozvoju depresie a porúch príjmu potravy. Nik si nezaslúži byť body shameovaný.” Takýmito slovami opisuje body shaming Olivia Capadose

Body-shaming je veľmi častý, dotýka sa ako žien, tak aj mužov. Prieskum, ktorý sa robil v roku 2016 v USA na vzorke 2000 respondentov ukázal, že body shaming zažilo 94% tínedžeriek a 64% tínedžerov. 

Prečo ľudia body shamujú?

Body shaming je istý druh šikany. Potvrdzuje to aj prieskum z Veľkej Británie, kedy 57% detí vo veku 12 až 20 rokov uviedlo, že boli šikanované na základe svojho vzhľadu. Rozdielom však je, že kým sa na šikanu dívame ako na vážny problém, o body shamingu iba začíname hovoriť. 

Množstvo magazínov, sociálne siete, reklama či média v sebe ukrývajú body shaming. Prezentácia nereálnych ideálov krásy či negatívne vykresľovaná tučnota nepriamo prispieva k normalizácii body shamingu v spoločnosti. “V dnešnom vizuálne zahltenom, virtuálnom svete náš výzor prezentuje nás samých a preto sú hanlivé slová na to, ako vyzeráme, na vzostupe,” hovorí psychologička Heather Widdows, autorka knihy Better Me. 

V rozprávkach môžeme vidieť, ako sú záporné postavy vyskreslené ako tučné, prípadne ako sú ľudia s nadváhou podrobení kritike či výsmechu v rôznych televíznych reláciách. Celebrity zažívajú komentáre na svoj vzhľad na dennom poriadku. Tento trend sa iba vyostruje na sociálnych sieťach, kde milióny ľudí zdieľajú svoje nereálne dokonalé životy. 

Body shaming viac či menej úmyselne používajú naši priatelia, rodičia či súrodenci. Urážky a nepríjemné komentáre zamerané na vzhľad však paradoxne zažíva takmer každý, bez ohľadu na jeho hmotnosť – buď sme “príliš tuční” alebo “kosť a koža”. Kritike však nemusia čeliť len naše kilá, ale aj vlasy, nos, nohy, oči alebo celková vizáž. 

Bodyshaming

Ako taký body shaming vyzerá?

Body shaming má rôzne podoby a nie všetky sú hneď jednoznačné. Za typický body shaming môžeme považovať pokrik “ty tučná krava”. Niektoré urážky však nie sú na prvé počutie kruté, ale napriek tomu výrazne zabolia, napríklad: “Ty si taký chlapec, že keď sa vyzlečieš, akoby si odišiel!” alebo “Ty si na dievča trochu privysoká, nemyslíš?”. 

Mnohí z nás sa určite stretli s “priateľskými” podpichnutiami: “Si si istá, že je dobrý nápad dať si ten koláč?” a “Ak budeš takto vyzerať, nikdy si nenájdeš frajerku.” Rovnako aj partner môže body shamovať, napríklad”vtipným” komentovaním veľkosti pŕs, tvaru genitálií alebo toho ako vyzeráme nahí. 

Sociálne siete dali body shamingu nový level. Influenceri dostávajú urážky za viditeľnú celulitídu, kožné záhyby, tukové vankúšiky a iné veci, ktoré síce nevyzerajú “dokonalo”, ale sú prirodzené a ľudské. 

Ako sa mu brániť?

Každá urážka bolí. Nikdy nebudeme absolútne pripravení na to ako v situácii, kedy sme body shamovaní, zareagovať – ale to je v poriadku. Alison Gore na základe svojich skúseností s body shamingom spísala 7 tipov, ktoré nám všetkým môžu pomôcť vyrovnať sa s urážkami na náš výzor. 

1, Nie je to o tebe

Akákoľvek šikana je namierená proti tebe – chce ťa zraniť. Ak však človek šikanuje, hovorí to o jeho vnútornom zranení, o jeho vlastných predsudkoch a nepochopení teba ako osoby. Nemá zmysel zamýšľať sa nad tými slovami do hĺbky ani si ich brať k srdcu. 

2, Ak vieš obrániť seba alebo druhých, neboj sa to urobiť

Ak si vnútorne dostatočne silná/ý, stojí za to postaviť sa na obranu tých, čo sú šikanovaní – vrátane seba. Nepúšťaj sa do žiadnych slovných, nebodaj fyzických potýčok, ale skús páchateľovi vysvetliť, prečo sú jeho slová zraňujúce. 

3, Ak sa necítiš na to brániť sa, je to v poriadku

Niektorí z nás jednoducho nemajú silu a odvahu sa v tom momente postaviť na svoju obranu. Necíť za to výčitky. Človek, čo šikanuje, je rád za akúkoľvek zranenú reakciu z tvojej strany. Niekedy stačí myknúť plecami a nestrácať viac čas. Ak je to však niekto blízky, kto svoje slová mienil ako žart, môžeš sa s ním o tom neskôr osamote porozprávať.

4, Niektorí ľudia ani netušia, že body shamujú

Body shaming je zakorenený v našom podvedomí. Niekedy sa jednoducho stane, že vyslovíme niečo zraňujúce a ani si neuvedomíme, čo tým môžeme spôsobiť. Pokiaľ takéto slová vyjdu z úst niekoho, s kým máš napríklad bližší vzťah, neboj sa s ním o tom porozprávať a vyjadriť svoje pocity. 

5,  Je v poriadku byť nahnevaný

Predovšetkým od žien sa potichu očakáva, že na nepríjemné komentáre a urážky budú reagovať s pokorou. Odvrátia pohľad, zasmejú sa alebo zmenia tému. Body shaming je zraňujúci a máme všetko právo hnevať sa. Ak v tvojom žalúdku teda buble hnev, nemaj obavy ho prejaviť. Nemusíš na osobu kričať urážky späť, naopak, využi energiu na to, aby si našla/našiel nové nápady, ako sa s body shamingom vysporiadať nielen teraz, ale aj v budúcnosti. 

6, Je to príležitosť edukovať o tejto problematike

Negatívna situácia vie mať aj pozitívne zakončenie. Možno situáciu využiješ ako príklad a vysvetlíš, aké dôsledky a nepríjemné pocity body shaming vyvoláva. Alebo sa na situácii naučíš, ako na urážky reagovať. Ak sa obrániš, možno ľudia okolo teba pochopia, čo je to body shaming a ako sa mu postaviť. 

7, Každá skúsenosť je iná

Ľudia, ktorí body shamujú, sú rôzni. Niektorí ti budú chcieť iba ublížiť, ďalší nebude mať tušenia, že ti svojimi slovami ubližuje. Skús každú situáciu zvládnuť trošku inak. Neexistuje jednotný návod na to, ako zvládnuť body shaming. 

Ak vnímaš, že nemáš rada alebo rád samého seba, ak myšlienky na tvoje telo a jedlo okupujú na tvoju myseľ, prípadne komentáre na svoje telo spôsobili, že začínaš spochybňovať samu seba, ozvi sa na našu bezplatnú online poradňu

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore